Ana Sayfa Dünya 1 Eylül 2017 373 Görüntüleme

Kurban Bayramı’nda tepki çeken afiş!

Yıllardır kurban kesiminin yasaklanması düşüncesince savaş sağlayan ve rastgele fırsatta İslamofobik çıkışlarıyla tanıdık GAİA derneği, Kurban Bayramı evveliyat koyunların biberli çektiklerini açıklamak üzere reklam panolarına gözü hunriz kucak afişleri astırdı. Tepkilerin peşi sıra Müslümanların yoğunlukta yaşadıkları birtakımı mahallelerde afişler kaldırılırken, gayrı mahallelerde afişlerin reklam panolarında arazi almaya bitmeme etmiş olduğu görüldü.

Yıllardır GAİA’nın İslamofobik çıkışlarına huzur savaş fail Belçika Diyanet Vakfı Genel Müdürü Coşkun Beyazgül, mevzuya dair İHA mikrofonuna açıklamalarda bulundu. Aynı sürede Belçika İslam Koordinasyon Kurulu sözcülüğü vazifesini de karşılayıcı Beyazgül, Kurban Bayramı evveliyat astırılan afişlerin maksatlı yapıldığına nazarıitibar çekerken, bu durumun türel boyutlarını araştırdıklarının altını çizdi.

“Kurban ibadeti küçümseniyor”

Belçika’da canlı Müslümanların, başta 2015’ten beri ağır şekilde, aleyhte kampanyalar yüzünden kıygın halde olduklarını tamlayan Belçika Diyanet Vakfı Genel Müdürü Coşkun Beyazgül, “Bu yönde hem Flaman Parlamentosu hem Valon Parlamentosu doğrusu kurban ile ilgili, başta dini usullere uyarınca kitleye haram getirdi. 2019 yılından itibaren yürürlüğe girecek bu kanunlar birlikte tarafa, başta Müslümanların bu sonuç dönemlerde, yaşadıkları ayrımcılık ve dışlanma politikalarıyla huzur karşıya kaldıkları bu dönem, bizleri dikçe etkiliyor. Son zamanlarda, başta efsanevi hakları dulda cemiyeti ismi altında servet yayınlayan GAİA adından birlikte dernek, Müslümanların en ehemmiyetli bayramı bulunan Kurban Bayramı arefesinde Brüksel’de, kurban ibadetini küçümseyen, Müslümanları karalayan, onlar huzur kamuoyundan negatif birlikte kadro kanaatte bulunmasını sağlayacak birlikte afiş dağıttı ve bastırdı. Bu sonuç aşama yaralayıcı birlikte şey. Birlikte taayyüş kültürüne ağız ağıza karşıt birlikte durum. Özellikle Müslümanların, bu şetaret arefesinde bunun yapılması, Müslümanlar aleyhinde birlikte kampanya yürütüldüğünün gizlemeden birlikte göstergesidir. Bu da tabi, efsanevi hakları dulda ismi altında birlikte bahaneyle Müslümanların en ehemmiyetli ibadetlerinin önüne geçmeye çalışmış olduğu gizlemeden birlikte biçimde görülmekte” sanarak konuştu.

“Haklarımızı mahkemelerde arayacağız”

İHA muhabirinin “konuya dair şikayette bulundunuz mu” sorusunu cevap veren Beyazgül, “Bunun türel boyutunu araştırıyoruz. Sosyolojik planda, bunun art bahçesinde Müslümanlara yönelik, Müslümanlara huzur birlikte davranış bulunduğunu gizlemeden belirgin görebiliyoruz. Hukuken bunun ne karşılığı olabildiği dair da şu anda tetkikat yapıyoruz. Böyle birlikte olanak doğduğu takdirde, mukteza haklarımızı mahkemelerde arayacağız” niteleyerek mevzuyu mahkemelere taşıyacaklarını bildirdi.

GAİA’nın kaybetmiş olduğu mahkemeler

Sözde efsanevi hakları savunucusu GAİA’nın 2015’ten bu tarafa muhtelif vesilelerle, Müslümanların iare kesimhanelerle kurban ibadetlerini hazırlamaya çalışmış oldukları rastgele çevrede, mevcud olanakları kısmak düşüncesince mahkemelere başvurduğuna nazarıitibar çeken Beyazgül, GAİA’nın Genk belediyesine huzur açmış olduğu davayı ve Belçika Sağlık Bakanlığına dair Tarım ve Gıda Hizmetlerinden mesul umumi müdürlüğüne huzur iare kesimhanelere müteveccih maruz sertifikalar düşüncesince açmış olduğu davaları kaybettiğini belirtti.

Avrupa Adalet Divanı’nın kararı

Belçika İslam Koordinasyon Kurulu namına Avrupa Adalet Divanı’na dini usullere uyarınca endam özgürlüğü ile dayalı oluşturulan davaya da yer veren Beyazgül, “Dolayısıyla bizimde Müslümanlar olarak, Belçika’da canlı Müslümanların tamamını ilgili ehemmiyetli birlikte özellik bu. Belçika İslam Koordinasyonu namına yürüttüğümüz murafaa süreçleri var. Bunun düşüncesince gelecek günlerde yahut haftalarda Avrupa Adalet Divanı’nın kararını bekliyoruz. Belçika’da ve Avrupa’da umumi manada Müslümanların dini özgürlükleri ve hakları ellerinden kırılmak isteniyor. Biz bunlara huzur savaş ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

erik fidanı
Tema Tasarım | Osgaka.com