Ana Sayfa Ekonomi 27 Kasım 2017 1213 Görüntüleme

Gelir Gider Dengesi: Finansal Muhasebe

 

Herhangi bir işletmenin veya şirketin ayakta kalmasını sağlayan en önemli bölümlerinden birisi de finans bölümüdür. Gelirin giderlerle karşılaştırıldığı bu departman, şirketin kar/zarar oranı tespit edilerek gelecek yıla daha hazırlıklı bir başlangıç yapmasına olanak verir.

Finansal Muhasebenin Yapılış Amacı

Şirketin dışarıyla bağlantılı olan firmaları arasında finansal ilişkilerin tümü finansal muhasebenin konusu içine girer. Aslında şöyle düşünebiliriz, Finansal Muhasebe: İşletmelerin gelir ve gider dengesini kurmak ve şirketin finansal yapısını belirlemek amacıyla vardır.

Finansal Muhasebenin İlkeleri

İşletmelerin resmi tarafını oluşturan finansal muhasebe bölümünde bazı ilkelere uyulmak zorundadır. Yani tanımında da açıklandığı gibi bazı temel kavramları uygulamada aynı şekilde taşıması gerekir. Bu ilkeler şu şekilde listelenebilir;

 • Tarafsızlık ve doğruluk,
 • Mali süreçler,
 • İlgilenilen hesapların gruplara ayrılarak ele alınması,
 • Elde edilen bilgilerin karşılaştırılması,
 • Gelecekle ilgilenmeme,
 • Tekdüzenlilik.

Finansal Muhasebenin Sağladığı Katkılar

İşletme bünyesinde kullanılan tüm kaynakların nereden geldiği ve nerelere ulaştığı finansal tarafın kontrolü altındadır. Şirketlerin büyümesinden yeniliklerin takip edebilmesine kadar uzanan pek çok alanda faydaları bulunur.

 • Gelir ve gider akışının kurulmasına yardım eder,
 • İşletmeye ait varlıkların denetiminden ve envanterlerinin hazırlanmasından sorumludur,
 • Gelir tablosunun bilgilerini analiz eder ve rapora yansıtır,
 • Şirketin yasal anlamdaki yükümlü olduğu tüm işlemleri yürüterek ödenecek vergileri tespit eder,
 • Kâr zarar oranlarının belirlenmesini sağlar,
 • Mevcut sermayedeki azalış ve artış gibi değişiklikleri muhasebe defterlerine düzenli olarak işler.

 

 

 

 

 

Yönetim Muhasebesinden Ayrılan Özellikleri

Günümüz girişimcilik sektöründe zaman zaman yönetim muhasebesi ve finansal muhasebe birbiriyle karıştırılabilmekte. Halbuki her iki muhasebe alanı da farklı alanları inceler. Yani görev dağılımları farklıdır. Finansal muhasebe, belirlenmiş olan bazı kriterlere göre hazırlanmak ve yönde düzenlenmek zorundadır. Yönetim muhasebesi ise o şirketin yönetimine bağlı şekillendirildiği için ihtiyaç doğrultusunda bazı esnekliklere tabi tutulabilir. Ayrıca en önemlisi de finansal taraf zorunlu iken yönetim isteğe bağlı olarak yapılır.

Şirketler arası bağlantıları genişletmek amacıyla kurulan Ey şirketi bu finansal muhasebe konusunda bir hayli seçkin hizmetler sunuyor.  Regülasyona dair olan yükümlülük, devralmalar ve farklı muhasebe fırsatları konusunda başarılı olduklarını rahatlıkla söyleyebilmemiz mümkün.  Dilerseniz sunulan hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

TESK’ten bankalara çağrı

TESK’ten bankalara çağrı

izmit evden eve nakliyat erik fidanı
Tema Tasarım | Osgaka.com