Ana Sayfa Haberler 12 Eylül 2017 898 Görüntüleme

Eyüp Sultan Araştırma Merkezi faaliyete girdi

EYÜP ile ilişik gün ve uygarlık muayeneleri gerçekleştirmek üzere kurulan Eyüp Sultan Araştırma Merkezi (EYSAM), Eyüp’le ilişik bilgelik ve belgeleri yük dibine almak, domestik ve ecnebi araştırmacıların istifadesine arz etmek düşüncesince faaliyetlerine başladı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Eyüp Sultan Araştırma Merkezi zamanda, mekanda ve kişide biriken hafızayı açıklanmış ederek üstünde durduğumuz toprağın evveliyatına erke tutacak. Eyüp’ün kentçilik serüvenini bilgi, doküman ve dokümanlarla konuşturacak. Merkezimiz bünyesinde şümullü birlikte his kütüphanesi faaliyet gösterecek. Kütüphanemiz online kendisine da fariza verecek. Eyüp’ün geçmişinden aldığımız ilhamla ilmî yayınlar, sempozyumlar, konferanslar, sergiler ve projelerle kültür ve medeniyetimize ulama sunacağız” dedi.

EYSAM, Eyüp’ün Geleceğine Işık Tutacak Yapılan çalışmaları, muayeneleri değerlendirerek Eyüp Kültür evveliyatına ulama sunacak kitaplar yayınlamayı hedefleyen EYSAM’ın başka görevleri arasında; doküman ve bilgelik tespiti, temini ve değerlendirilmesi, kongre, konuşma ve ilim şöleni kabilinden serbest katılımlı bilimsel etkinlikler düzenlenmesi, sayısal ve fiziksel birlikte his kütüphanesi oluşturulması, sayısal görsel belgelik merkezi oluşturulması, bu belgelik ve kütüphaneye yemeni ve basılı eserlerin bağış, satın kabul etme yahut klonlama kanalıyla akışının sağlanması, kent tarihi, sanatı, kültürü ve sosyo-ekonomik mevzularda araştırı yapmak, lisans-lisans üstü tezlerin ve başka bilimsel incelemelerden akla yatkın olanlarının yayınlanması, başka gurur ve kuruluşlarla teşrikimesai yapılması, merkezin ve Danışma Kurulu’nun zamanı ve güncel mevzularda önereceği araştırı çalışmalarını yapanlara maddesel ve ilmî herhangi birlikte türlü desteğin verilmesi, bu icraat sırasında, diyar içi ve diyar haricinde benzeri faaliyetlerde mevcut bilimsel kuruluşlarla iş birliğinin geliştirilmesi ve inceleme gezileri yapmak, zamanı ve güncel mevzularda bilgilendirici sergiler düzenlemek, müze kurulmasını bildirmek arazi alıyor.

EYSAM, Birçok Kurum ve Kuruluşla İşbirliği İçinde Eyüp İlçesi’nin hafızası kazanmak iddiası ile yola çıkan EYSAM, birlikte şehrin hafızasını kurmanın nite sıkıntılı birlikte iş bulunduğunun bilinciyle çalışmalarını çabuk birlikte halde sürdürüyor. İlçemizle münasebetli Koruma Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ilişik Daire Başkanlıkları ve Müdürlükleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü, ehemmiyetli birlikte arşive cemaat bulunan Atatürk Kitaplığı, Eyüp Belediyesi’nin ilişik müdürlükleri ve İstanbul’da faaliyet yayınlayan başka araştırı merkezleri ile sürekli değini halinde. 2015 senesinde resmi kendisine kurulan, çalışmalarına 2016 senesinde himmet verici EYSAM, bu süreçte Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, IRCICA, İSAM, Türk Tarih Kurumu, SETA, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Eyüp Dostları Vakfı ve Eyüp Musiki Vakfı’nın da aralarında bulunmuş olduğu nice gurur kuruluşla protokoller hazırlayarak enformasyon ve görüşmeler yaptı.

EYSAM’DA DEV BİR ARŞİV OLUŞTU

Dünü koruyarak ve anlayarak, bugünü gitmek ve kente bedel katarken, geleceğin planlanmasına ulama sunmayı hedefleyen EYSAM’ın bünyesinde şimdiden öğrenciler, akademisyenler, domestik ve ecnebi araştırmacılar düşüncesince dev birlikte belgelik oluşuk durumda. EYSAM’ın arşivinde 10 bin erke tasniflenerek arşive data girişi bitmeme ederken Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’ndan 4.199 belgenin data girişi işlenmiş durumda. Yine Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’ndan seçme arzu edilmiş bulunan 4.800 belgenin data girişi emek harcamaları bitmeme etmekte. Ulusal Tez Merkezi üzerinden tüm Türkiye’deki üniversitelerde Eyüp ile alakalı işlenmiş tezleri belirleme fail EYSAM, bu tezlerin düzene müdahale edilmesi düşüncesince YÖK ile temaslarına bitmeme ederken, gene araştırmacılara ağırbaşlı birlikte dayanaklık etmek sağlayacak bulunan Eyüp Bibliyografyası ile ilişik çalışmalarını şu anne denli 950 maddelik birlikte bibliyografi oluşturarak tümlemek üzere. Arşivlerde arazi düzlük ve henüz sayısal ortama aktarılmamış fotoğraf, menfi ve dianın taranarak belleğe müdahale edilmesi düşüncesince çalışmalarına gece gündüz bitmeme fail EYSAM, ilçemiz sınırları içinde arazi düzlük korunması muktezi kültür varlıkları ile alakalı erke ve projeleri tasnifleyerek data girişlerini de yapmakta.

‘EYÜP’ÜN HAFIZASI TAZELENİYOR’

Eyüp Sultan Araştırma Merkezi’nin Eyüp’ün hafızasını, zamanı ve kültürel mirasını yük dibine kabul etmek düşüncesince kurduklarını kail Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “EYSAM, Eyüp’te asırlardır canlı ruha ilgi kesilmek, geçmişin izini sürmek, abidevi birlikte maziden güçlü birlikte geleceğe sefer ayırmak düşüncesince yolculuğuna başladı. Eyüp’te birlikte iz, birlikte eser, birlikte dem bırakan hacısı hocası tarihimizin elzem unsuru. Merkezimiz, Eyüp’ü Eyüp önleyen zamanı ve kültürel değerlerimizin, nedeniyle vatanımızın, milletimizin, coğrafyamızın ve medeniyetimizin hafızasına görünür kılmayı hedeflemektedir. Eyüp’ün hafızası bilinir, tanınır, ulaşalıbilir bir duruma geldikçe; Medeniyetimizin kuşatıcılığını elan dobra anlayabileceğimize, tüm insanlığın elan aşkın hayat ve sükunet talkın edeceğimize inanıyorum” dedi. 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

erik fidanı
Tema Tasarım | Osgaka.com