Ana Sayfa Kadın 2 Nisan 2018 8154 Görüntüleme

Ekonomide Parola: Hızlı Büyüme, Daha Fazla İstihdam

Ekonomide önümüzdeki dönemdeki rotasını belirleyen hükümet, finansal disiplinden ivaz vermeden ekonomide hâlâ aceleci nema ve hâlâ aşkın istihdam parolasıyla cereyan ediyor. Ekonominin en çelimli çıpası bulunan finansal disiplini korunum ettiklerine aksan fail Başbakan Binali Yıldırım, “Daha aşkın üreten, hâlâ aceleci büyüyen ve hâlâ aşkın istihdam meydana getiren müşterek iktisat ile gönençli müşterek maşer olma anlamında ehemmiyetli müşterek sefer büküm etmiş olacağız” dedi. Yıldırım, “2018 senesinde da 2017 performansını mihman kılacak büyümeye bitmeme edeceğiz. Ertelenmiş dünkü envestisman kararlarının 2017 yılının ikinci yarısında ve 2018 senesinde yaşama geçmesini bekliyoruz. Cari açığımızın yaşanmış bulunan gelişmelere karşın arama edilmektedir ölçüde olmasında ihracatımızın çelimli performansının oranı büyük” mesajlarını verdi.

“MERKEZ BANKASI’NIN HAMLELERİ DÖVİZ KURUNA İSTİKRAR SAĞLADI”

Ekonomideki sonuç gelişmelere değgin izahat fail Yıldırım, 15 Temmuz iğrenç çarpış girişiminin arkası sıra ekonominin güçlüklerle karşılaştığını belirterek, “Hükümetimizin almış olduğu önlemler kararında bu güçlükler kaldırılmış edildi.

Merkez Bankamız bitim teşrin ayından itibaren süregelen kurdaki dalgalanmaya yanıt vaktiyle almış olduğu önlemlerle döviz kuruna muvazene kazandırdı” dedi.

“ÇARKLARI DÖNDÜRDÜK”

Kredi Garanti Fonu kefaletiyle müşkül çekici firmalara 250 bilyon TL ücretinde eşme oluşturulduğuna dikkati çekici Yıldırım laflarını şöyleki sürdürdü:

“Ekonomimizin esas taşlarından bulunan KOBİ’lerin finansmana erişimi Kredi Garanti Fonu kanalıyla kolaylaştırıldı. 21 Ağustos 2017 sebebi ile KGF kapsamında bankalarca 322 bin cesaret tam sayı ve 201 bilyon TL cesaret ebatlarına ulaşıldı. Kefalet büyüklüğü ise 179 bilyon TL oldu. Bu kaynağın yüzdelik 97’sini pres kredileri için, yüzdelik 3’ünü ise yatırımlar düşüncesince kullandırdık. Kullanılan kaynaklar bilhassa güç haldeki işletmelerin şen çalışmalarını sağladı, müşterek yönünü da kapanmaktan kurtardı, müşterek kısmının ise yetenek yararlanma rakamlarını artırdı.”

2017 yıllarında uygulamaya konulmuş bulunan KOSGEB kullanılmamış faizli pres kredilerinden yararlanan esnaf ve sanatkârın ekleyerek “faiz destekli kredi” kullanmasının önündeki engeli kaldırıldıklarını da tamlayan Yıldırım, “Bu uygulamalarımız sebebiyle firmalarımıza ve esnafımıza dem aldırdık, ekonomimizin çarklarını döndürdük” sanarak konuştu.

“KALICI BÜYÜME SAĞLANACAK”

2016 senesinde Türk ekonomisinin 15 Temmuz çıyan çarpış girişimine, yıldırı olaylarına, sığınmacı akınına, turizmdeki daralmaya, zorlaşan aut akışkanlık koşullarına karşın büyümesini sürdürdüğünü hatırlatan Başbakan Yıldırım, “2017 yılının geçmiş çeyreğinde ulusal hasılamız kâffesi beklentileri aşarak yüzdelik 5 oranında büyüdü. 2017 yılının ikinci ve üçüncü çeyreklerinde hâlâ faziletli büyümeler bekliyoruz. 2018 senesinde da 2017 performansını mihman kılacak önlemlerle büyümeye bitmeme edeceğiz. Dış hayattaki hesaplı gelişmeler de bu performansı sponsor yönde ilerliyor” dedi.

Bir yandan büyümekte bulunan kupkuru kapital akışının arttığını, öteki yandan anne hariç satım partnerimiz bulunan Avrupa ekonomilerinin canlandığını kaydeden Başbakan Yıldırım, büyümenin yüksekliği beraberinde standardını ve kompozisyonunu da önemsediklerini belirterek, bu kapsamda hususi tüketimden ziyade, envestisman ve ihracatın ağırbaşlılık kazandığı, para şişkinliği oluşturmayan, istihdam dostu müşterek nema yapısını hedeflediklerini kaydetti.

GIDAYA YENİ PAKET GELİYOR

Enflasyonla mücadelenin kuut ile sürdüğünü kaydeden Yıldırım, “Temmuz sebebi ile salname çoğalma hızı yüzdelik 9.8 adına gerçekleşti. Bunun kestirmece 2.8 puanı döviz döşenmemiş kaynaklı. Enflasyonda öteki ehemmiyetli müşterek sebep ise faziletli seyreden besin fiyatları. Buna müteveccih önlemler, Gıda Komitemiz kabilinden alınıyor. Bu mevzuda ürünün tarladan sofraya kâffesi aşamalarını içerecek müşterek paket üstünde çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin istihdam oluşturmaktadır güzel bulunduğunu kaydeden Başbakan, sonuç 7 yılda sayı farkı 940 bin dünkü istihdam imkânı sağlandığını, bununla birlikte, güre ve devim bilimi nüfusun işgücüne iştirak oranının gelişigüzel güzeşte devir arttığını ve kadınlarımızın da istihdama müteveccih talebinin çabucak yükseldiğini belirtti.

Yıldırım, “Kadınların işgücüne iştirak oranı sonuç on yılda yüzdelik 23.7’den yüzdelik 33.9’a arttı. Yoğun işgücüne iştirak oranları oluşturduğumuz istihdam artışlarının işsizliği düşürücü tesirini sınırlasa da bu katılımlar ekonomiye itimatı gösteriyor” dedi.

KARŞILIKSIZ ÇEK 8 YILIN DİBİNDE

Başbakan Binali Yıldırım, Hazine destekli cesaret güvence sisteminin hesaplı nema ve gerçek bölüm üstünde müspet etkilerinin görülmeye başlandığını belirterek, “2016 bünyesinde yüzdelik 3.4’e denli yükselen tahsili gecikmiş alacakların oranı, Haziran 2017 sebebi ile yüzdelik 3.1 seviyesine geriledi. Kredi kartları ilkin peyda etmek kıl oranı bankacılık sisteminde tüketiciye müteveccih aldığımız arttırma tedbirlerle hususi tüketimin canlanmasını sağladık.

Ocakta yüzdelik 77 bulunan imalat sanayii yetenek yararlanma oranı Temmuz 2017’de yüzdelik 78.7’ye yükseldi. Kamu alacaklarının baştan yapılandırılması kapsamında 47.4 bilyon TL’si mevhibe özü peyda etmek kıl oranı bütün 80.4 bilyon TL ilişki yapılandırıldı. Temmuz sonu gerçekleşen tahsilat 21.3 bilyon TL oldu. Ayrıca mayıs sonu yürürlüğe koyduğumuz ikinci düzenlemede 13.7 bilyon TL ilişki yapılandırıldı. Temmuz sonu sebebi ile kestirmece 1 bilyon TL tahsilat yapıldı. Bu önlemler sonucunda, senenin 7 ayında cevapsız çek sonuç 8 senenin en düşüt seviyesi bulunan yüzdelik 2.3 seviyesine geriledi.”

ÖNCELİK YATIRIMDA

Son 2 – 3 sene bünyesinde seçimler, 15 Temmuz çıyan çarpış girişimi, 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumu ve proses bünyesinde yaşanmış bulunan olumsuzluklar nedeniyle, iş dünyasının “bekle – gör” politikası izlediğini ve envestisman kararlarını ertelediğini dile getiren Yıldırım, “Bu süreçte hususi sektörümüz, dünkü yatırımdan çok yetenek artırımına ve modernleşme yatırımlarına yöneldi. Ertelenmiş dünkü envestisman kararlarının 2017 yılının ikinci yarısında ve 2018 senesinde yaşama geçmesini bekliyoruz. Buna değgin adına hususi tüketimden çok hariç satım ve envestisman ağırlıklı sürdürülebilir müşterek nema hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin akan açığının güzeşte sene ulusal gelirin yüzdelik 3.8 oranında bulunduğunu ve bu sene ise yüzdelik 4.4 oranında müşterek akan belirgin beklendiğini bildiren Başbakan Binali Yıldırım, yaşanmış bulunan gelişimleri şöyleki özetledi:

“Bu oranlar arama edilmektedir seviyelerde. Cari açığımızın kâffesi gelişmelere karşın arama edilmektedir ölçüde olmasında ihracatımızın çelimli performansının oranı büyük. İhracatta 2017 senesinde yüzdelik 9 yöresinde müşterek çoğalma bekliyoruz. Turizm sektöründe güzeşte yıla gereğince gözlenen diriliş da akan açığa müspet ulama verecek.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

erik fidanı
Tema Tasarım | Osgaka.com