Ana Sayfa Haberler 4 Eylül 2017 482 Görüntüleme

AB Bakanı Çelik’ten Almanya’ya ’Düello’ Tepkisi: İbretle İzlendi

Almanya‘da Türkiye karşıtlığı üstünden liderlerin intihap önceleri icra ettiği düelloya Cumhurbaşkanlığı’nın peşi sıra Hükümet‘ten de tepkime geldi. AB Bakanı Çelik, “İbretle izlendi. AB‘ye komut vermeye çalıştılar. Tuğlaları halkçılık bulunan müşterek Berlin Duvarı nesir ediyorlar” dedi.

Almanya‘da umumi intihabat önceleri planlı Merkel-Schulz düellosuna Türkiye karşıtlığı damgasını vurmuştu.

DÜNYANIN HER YERİNDE İBRETLE İZLENDİ

Bakan Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Dünkü Merkel-Schulz tv karşılaşması dünyanın herhangi müşterek durumunda ibretle izlendi. Görülüyor ki seçime giderken Almanya‘nın Türkiye ve sığınmacıları iç siyasa konusu yapmaktan apayrı derdi yok.

Bu tv gösterisinden hepsi düşüncesince nazik neticeler çıktı. Seçim vaadi adına Alman siyasetçiler Türkiye‘ye uydurma gelir yarışına giriyorlar. Türkiye ile Almanya ortada dobra münasebat olması her insanın yararınadır. Alman siyasetçilerin bu dalgın dilden vazgeçmesi gerekir. Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri zehirlemeye etkin bu dalgın dil, Almanya düşüncesince çın müşterek sorundur.

BİZE KAPALI KAPILAR ARDINDA SÖYLEDİKLERİNİN TERSİNİ SÖYLLÜYOR

Schulz seçimde muvaffakiyetsizlik psikolojisiyle, Türkiye‘ye karşı, bizlere bağlı kapılar peşinde söylediklerinin dört dörtlük tersini tabir ediyor. Merkel de bundan art tükenmek düşüncesince bire müşterek siyasetsizleşme konumuna yuvarlandı. Schulz’a Weimar Cumhuriyeti’ni yıkma fail halkçılık erinç şimdi baş döndürücü okumasını kaynak ederim.

O zamanki tahripkar popülizmin güncellenmiş gayrimeskûn adına konuşuyor Schulz.Türkiye ile müzakereleri kesmekten bahsediyor. Avrupa‘yı içe kapatmaya değişmeyen vermektir bu. Türkiye ile müzakereleri kesmekten bahsetmek, AB‘nin müessis değerlerine saldırmaktır. Schulz’un misyonu bu mudur? Müzakere kabiliyetini yitirmiş müşterek AB istiyor birileri. Müzakeresiz müşterek AB, “birlik” sıfır Avrupa kapısını açmaktır. AB değerlerinin yerini halkçılık kriterleri almaktadır bu söylemlerde. Tuğlaları halkçılık bulunan müşterek Berlin Duvarı nesir ediyorlar.

EMİR VERMEYE ÇALIŞTIĞINI GÖRDÜK

Bazı Alman siyasetçilerin bu tavrı kâffesi Avrupa‘yı popülizmden nesir edilmiş müşterek Berlin Duvarı ile kuşatmaktır. Bazı Alman siyasetçilerin intihap kampanyalarında AB kurumlarına ve AB devletlerinin hükümetlerine açık açık komut vermeye çalıştığını gördük.

“ALMANYA BİRLEŞİK DEVLETLERİ” ZANNEDİYORLAR

Bu siyasetçiler AB‘nin ne bulunduğu için habersiz, AB‘yi ” Almanya Birleşik Devletleri” zannediyorlar. Türkiye‘ye bulunduğu kadar AB değerlerine ve kurumlarına da hürmet göstermiyor birtakım Alman siyasetçiler.

Avrupa’nın, kâffesi AB kurumlarına komut verebileceğini zanneden birtakım Alman siyasetçilerden müteşekkil müşterek ağırbaşlı problemi ortaya çıktı. Almanya‘nın iç politikası çerçevesinde, Türkiye ile AB müzakerelerinin kesilmesinden konuşmak müşterek AB krizidir.

Türkiye’ye erinç bu hürmetsiz mesajları benimseme etmiyoruz ve değiştirmeden iadeli ediyoruz
Bir Avrupa devleti ve Avrupa demokrasisi adına Türkiye başı sert halde dolayısıyla bitmeme eder. Eğer eleştirilerinde içtenlikli olsalardı 23 ve 24. fasılları açım çağrımıza müspet yanıt verirlerdi.

PANDORANIN KUTUSU AÇILMIŞTIR

AB mekanizmalarını işletmek hesabına AB‘yi Almanya politikasının enstrümanı kadar kullanmaya çalışıyorlar. Esef donör halde sığınmacılara aykırı davranış geliştiren Alman iç siyaseti Almanya demokrasisinin sorunudur. Bazı Alman siyasilerin AB kurumlarına ve devletlerine “emir” yağdırması ise müşterek Avrupa sorunudur. Marine Le Pen ile bire müşterek dili kullanan Schulz’un toplumsal demokrasiye icra ettiği kötülüğün Alman siyasetine dağılma etmemesi gerekirdi. Bu tabloda Türkiye düşüncesince iş yoktur. Ama Almanya siyasal kültürü düşüncesince zamanı derslerimizi hatırlatacak halde pandoranın kutusu açılmıştır.

CUMHURBAŞKANLIĞI DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: UFUK DARALMASININ YANSIMASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter adresinden icra ettiği açıklamada, “Almanya, Avrupa‘nın temel, çabuk sorunlarının adeta bulunmayan sayılarak Türkiye – Erdoğan’a saldırılması, Avrupa‘daki civar daralmasının yansıması. Avrupa‘daki Türkiye karşıtlığı, esas sorunları intikal ve hasım müşterek ‘öteki’ üstünden kendini rahatlatma aracına dönüşmüş durumda” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

erik fidanı
Tema Tasarım | Osgaka.com