banner1271

banner1214

Erdoğan'ın unutamadığı dersane anısı!

17 Kasım 2013 Pazar 11:51

Dersanelerin kapatılması yeni gündeme gelmedi. 5 yıl önce Başbakan Erdoğan'ın "Bu bir garabet" sözleriyle başladı.

Erdoğan'ın unutamadığı dersane anısı!
Günlerce tartışılan konu, dersane borcunu ödeyemeyen anne cezaevine girince, oğlunun 'gurur' intiharıyla yeniden gündeme gelmişti.

DERSANELERİN KAPATILMASI KONUSU YENİ BAŞLAMIŞ DEĞİL


Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershaneler reformu taslağı üzerinden başlatılan tartışma yeni olarak duyurulurken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dershanelere ilişkin görüşü 2008 yılında kamuoyunda tartışılmıştı. ÖSS sınavının yapıldığı 15 Haziran 2008 günü bir toplantıda konuşan Erdoğan, şunları söylemişti:

'Bu bir garabet' demişti

"Çok açık net söylüyorum. Milli Eğitim Bakanı'mla konuşuyorum, niçin acaba öğrenciler üniversite hazırlık kursuna giderler? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Anlıyorum da, bu sisitem nasıl oluşturulmuş. Bunu kaldırmaya kalktığımız zaman acaba hangi bariyerlerle karşılaşacaksınız? Okullarımız yok mu? Bu okullardan mezun olan yavrularımız mezun olduğu zaman niçin üniversiteye rahatça giremesin? Bunlar aşılacak, ama milletçe buna karşı bir mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Belki bu, birilerinin çıkarına, menfaatine ters düşebilir ama milletimin menfaatine uygun düşeceğine inanıyorum. Çünkü bunlar az paralar değil, ciddi paralar harcanıyor ve bunun bedelini ödeyen var, ödeyemeyen var. Bakıyorsunuz en güçlü liseden, fen lisesinden, anadolu lisesinden mezun oluyor, o bile hazırlık kursuna gidiyor. Bu bir garabet. Bundan ülkemizin kurtulması lazım."

Dersane borcu intihar ettirmişti

Erdoğan'ın garabet çıkışının ardından, dersaneler tartışma konusu olmuş, manşetlerde ve köşe yazılarında konu günlerce masaya yatırılmıştı.

Dersaneler, oğlunun dersane borcu için hapse giren Emine Sihapi'nin, durumu kabullenemeyen 18 yaşındaki oğlu Semih'in intihar etmesinin ardından tekrar gündeme gelmişti. 45 bin ailenin dershane borucu nedeniyle mahkemelik olduğu gündemde uzun süre kalmıştı.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

P.P.P 2 yıl önce yorumlandı

kimse laf ebeliği yapmasın. kesinlikle kapanmalı, başbakanın bu uygulamayı hayata geçirmesi kesinlikle gerekli.

7 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Cihan C 2 yıl önce yorumlandı

çocuklarımız bir testmatik olmasın,hem hafta içi hem hafta sonları okul haricinde ayrıca farklı bir ücret ödenip bütün bütün çocuklarımızı heder etmeyelim.devletin de yardımı ile dershanelerin özel okul olması noktasında ki çalışmasına destek olmak lazım iken bir bütün olarak sanki eğitim özgürlüğüne müdahale ediliyor gibi bir düşünceyi sağlıklı bulmuyorum.

15 Kişi beğendi.