Ana Sayfa Ekonomi 5 Eylül 2017 24 Görüntüleme

O ülkeden dijital para yasağı

Çin Merkez Bankası, dijital para pazarına en kaba düzenlemeleri getirerek, dijital para bölüt arzı tekliflerinin yasadışı bulunduğunu ve ilişik toplayıcı faaliyetlerin hemen durdurulacağını açıkladı.

BusinessHT’nin haberine layıkıyla Çin Halk Bankası (PBoC) genel ağ sitesinde “Initial Coin Offerrings (ICO)” hakkında soruşturmaları tamamladığını ve halihazırda tamam bulunan kanuncu ihlalleri cezalandırırken gelecekteki teklifleri cezalandıracağını açıkladı.

Düzenleyiciler, para kazananlara arka ifa yapmaları icap ettiğini söyledi, fakat paranın yatırımcılara nite arka ödeneceğini belirtmedi.

PBoC ifadesinde, topu topu saklı yazı para birimlerinin ticaretinin ve kullanımının bundan sonra Çin’de yasadışı olabileceğini önermekte. PBoC, “para otoriteleri çeşidinden verilmemiş … mevhum para birimlerinin, paraya eşdeğer kanuncu statüye eş olmadığını ve ortalık kullanımında para ünitesi adına dolaştırılamayacağını ve edilmemesi gerektiğini” söyledi.

Yayınlanan karara göre, Çin’deki firmalar bundan sonra görüntü dercetmek düşüncesince dijital para arzı yapamayacak. Bu bire birlikte sürede dünkü birlikte dijital para biriminin Çin’de bölüt bildirme edilemeyeceği anlamına da geliyor.

Ancak, alanın öbür gözlemcileri, hükümetin, bitcoin ve ethereum kabilinden dijital para birimlerine müteveccih darbelere yönelmediğini belirtti.

ICO, blockchain ve saklı yazı para teknolojilerini içeren projelerde girişimcilerin baş yatırımını sağladıkları birlikte tür yığın fonlamasına sunulan isimdir.

Bu formül sonuç birlikte yılda arama edilemeyen birlikte nema göstererek 1.6 bilyon dolar büyüdü.

Yetkililer, anadan görme bankacılık sisteminin ötesine sabık finansman yayınlarını ezerek Çin’in mali meydan istikrarına zılgıt oluşturduğu için endişeli.